5 (100%) 1 vote[s]

Jakie książki warto czytać dzieciom przed snem, by chwile te stały się dla nich połączeniem nauki i zabawy?

Prowadzone przez wiele lat ogólnokrajowe akcje promujące czytelnictwo z udziałem przedstawicieli świata nauki i celebrytów odniosły zamierzony skutek. Świadomość rodaków poszerzyła się znacznie zwłaszcza w temacie wpływu literatury na umysły dzieci. Wiedza o tym, jak znakomite rezultaty daje zapoznawanie ich z książkami od najmłodszych lat, nie stanowi dziś dla nikogo tajemnicy.

Książki, które bawią dzieci od pokoleń

Wychowani na klasykach książki dla dzieci czytelnicy dawno już pozostawili dzieciństwo za sobą, same lektury jednak bynajmniej się nie zestarzały. Ciągle są w stanie dostarczyć dzieciom mnóstwo radości, wiedzy i wzruszeń. Dlatego czytanie ich na dobranoc naszym pociechom to strzał w dziesiątkę.

Na złotej liście książek polecanych w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” znajdziemy zarówno wiersze Jana Brzechwy, „Przygody Koziołka Matołka”, bajki dla dzieci o słynnym Kubusiu Puchatku, czy „Pippi Pończoszankę” Astrid Lindgren. Wśród literatury dla dzieci wymienia się także zbiór opowieści „Śpiewająca Lipka”, będący kolekcją baśni Słowian Zachodnich. Te i wiele innych polecanych przez znawców i specjalistów książek zapewni dzieciom godziny wspaniałej zabawy.

Bez względu na wyznanie, dobrym pomysłem będzie sięgnięcie także po Biblię. Jej rolę w powstawaniu społeczeństw europejskich trudno porównać z jakąkolwiek inną książką. Jest to nie tylko ważny dokument religijny dla chrześcijan, ale również nieprzebrana skarbnica wspaniałych, fascynujących historii, których starczyłoby na niejeden serial obyczajowy czy thriller. Starszym dzieciom warto czytać wyjątki z oryginału, młodsze natomiast mogą skorzystać najpierw z zaprezentowania ich w lżejszej formie, takiej jak opowieści biblijne dla dzieci.

Książki jako bramy do świata kultury

Nie można zaprzeczyć, że wiele starszych dzieci, które czytają już samodzielnie, nie darzy listy lektur szkolnych szczególną miłością. Najczęściej winę za to ponosi nie sama treść książek, które w większości są znakomite, a forma programów szkolnych, którym nie udaje się promować wśród uczniów twórczego myślenia czy wzbudzić iskry ciekawości.

Nie warto z góry skreślać książek, należących do klasyki polskiej czy światowej literatury. Mogą one stanowić wspaniałą lekturę na dobranoc, jeśli tylko zostaną przeczytane w inspirujący sposób, a rodzic zachęci swoje pociechy do zastanowienia się nad ich treścią. Książki te pełnią nieocenioną funkcję w kształtowaniu umysłów najmłodszych. Mają bowiem kluczowe znaczenie dla zrozumienia przez dzieci, jaki charakter ma kultura, w której żyją, jakie tradycje w niej panują i dlaczego warto się nimi zainteresować.

Nie znaczy to, że nowe wydawnictwa dla dzieci nie powinny przyciągnąć uwagi rodziców. Wiele z opublikowanych w ostatnich latach książek dla najmłodszych porusza problemy, od których nie sposób uciec we współczesnym świecie, takie, jak dyskryminacja, rasizm czy relacje pomiędzy człowiekiem a zwierzętami. Tłumacząc je na język przystępny dla najmłodszych i nie stroniąc od zadawania trudnych pytań. Te książki również warto czytać dzieciom. W ten sposób wychowamy empatycznych, asertywnych ludzi, którzy wniosą w dorosłe życie pozytywne wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *