5 (100%) 1 vote[s]

Każda kobieta powinna umieć analizować swój cykl miesiączkowy. Rozpoznawanie sygnałów swojego ciała jest niezwykle przydatną umiejętnością. Dzięki niej, możemy uniknąć niechcianej ciąży lub ją zaplanować.

Metoda analizowania dni płodnych i niepłodnych jest stosunkowo prosta. Wymaga jednak wcześniejszego obserwowania swojego ciała i poznania swojego cyklu miesięcznego. Należy mieć na uwadze, że u każdej kobiety może mieć on inną długość. W innym terminie mogą występować dni płodne i dni niepłodne.

Metoda świadomego planowania rodziny

Kalendarz dni płodnych jest niezwykle popularną metodą. Przez większość osób stosowaną głównie w celach antykoncepcyjnych. Nie dokładnie pokrywa się to z pierwotnym założeniem tej metody. Otóż, kalendarz dni płodnych powstał w celach planowania ciąży, a nie jej unikania. Na podstawie kalendarza możemy z dużą precyzją ustalić, kiedy mamy dni płodne. W ten sposób dowiadujemy się, kiedy może dojść do zapłodnienia w momencie nie stosowania innej metody antykoncepcyjnej.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepszy wiek na ciążę. Kiedy zdecydować się na dziecko?

Kalendarz dni płodnych jest też metodą polecaną przez instytucje kościelne. Określana jest jako metoda świadomego planowania rodziny. Z jej skutecznością niestety bywa różnie. Na obliczenia wpływ ma bardzo dużo czynników (m.in. stres, niewłaściwa dieta, picie alkoholu, zmiana klimatu itp). Stąd też jako skutek uboczny tej metody podawana jest ciąża.

Jak obliczyć dni płodne?

Kiedyś dni płodne i niepłodne wyliczane były ręcznie na podstawie długoterminowych obserwacji cyklu miesiączkowego. Obliczenia prowadzone były od pierwszego dnia miesiączki, który automatycznie wyznaczał pierwszy dzień cyklu. Na podstawie długości trwania cyklu (od pierwszego dnia miesiączki do dnia ją poprzedzającego w kolejnym cyklu) określało się dzień, w którym miała wystąpić owulacja. Zakłada się, że owulacja występuje około 14-go dnia przed pojawieniem się menstruacji.

Uwolniona w tym momencie komórka jajowa żyje około 24 h. W tym czasie jest gotowa do zapłodnienia. Kiedy do zapłodnienia nie dojdzie, komórka jajowa obumiera i dochodzi do złuszczenia błony śluzowej macicy, która zdążyła się przygotować na przyjęcie ewentualnie zapłodnionej komórki jajowej. Cały proces (który nie zakończył się ciążą) prowadzi do wystąpienia krwawienia miesiączkowego i cykl się powtarza.

Internetowe aplikacje

Dziś kalendarz dni płodnych robiony ręcznie, został zastąpiony przez wiele aplikacji dostępnych za darmo w Internecie. Metoda jest dużo prostsza i szybsza. Dodatkowo w każdym momencie możemy sprawdzić termin, kiedy będziemy mieć dni płodne lub niepłodne. Wymagane jest podanie granicznych terminów wystąpienia ostatniej miesiączki i długości trwania cyklu.

CZYTAJ TAKŻE: Jak przygotować się do porodu?

W celu znalezienia najlepszej aplikacji do obliczania dni płodnych, wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej np. frazę „jak obliczyć dni płodne?”. Po chwili otrzymamy dostęp do wielu różnych aplikacji. Wybór najlepszej zależy od nas. Aplikacje podają wynik w pewnym zakresie, uwzględniając to, że dni płodne i niepłodne to niezwykle indywidualna sprawa. Przede wszystkim zależy od długości trwania cyklu miesiączkowego u danej kobiety. Dodatkowo aplikacje podają też inne przydatne objawy, które powinny towarzyszyć dniom płodnym/niepłodnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *