Rate this post

Pranie dziecięcych ubrań budzi wiele dylematów wśród rodziców. Jednym z największych problemów jest dobór odpowiedniego detergentu.

Mając na uwadze fakt, że dzieci są niezwykle podatne na różnego rodzaju alergie, uczulenia czy podrażnienia, wybór odpowiedniego płynu do prania czy płukania, jest naprawdę poważną sprawą.

Oznaczenia prania

Każde ubranko dziecięce, tak jak i ubrania dorosłych, posiada metkę. Wyszczególnione są na niej tzw. oznaczenia prania. Dzięki nim wiemy, w jakich warunkach należy prać ubranie, aby nie uległo ono zniszczeniu. Warto dokładnie czytać te oznaczenia, szczególnie w przypadku ubranek lepszych jakościowo, na których zależy nam, aby dziecko nosiło je dłużej. Oznaczenia prania dotyczą też zasad ich suszenia, czy prasowania. Są to więc wytyczne pozwalające na zachowanie ubranek w dobrym stanie na długi czas. Jeżeli nie znamy wszystkich oznaczeń, możemy posiłkować się pomocą Internetu.

Pranie dziecięcych ubrań

Dziecięce ubranka wymagają prania w innych detergentach niż ubrania dorosłych. Nie wynika to stricte z materiałów, z których są one szyte, a z wrażliwości skóry dzieci na różnego rodzaju detergenty. Dzieci są wrażliwe na podrażnienia ponieważ ich skóra jest kilkakrotnie cieńsza niż skóra dorosłych. Co za tym idzie, nie pełni swoich funkcji ochronnych w stopniu, w jakim pełni ją u dorosłych. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich proszków.

Zawsze wybierajmy proszki dedykowane dzieciom. Mają one zupełnie inny skład niż te standardowe. Zazwyczaj pozbawione są silnych detergentów, które w największej liczbie przepadków wywołują u dzieci alergie skórne.

Produkty hipoalergiczne

Nawet jeżeli wypierzemy dziecięce ubranka w standardowych detergentach, to wbrew panującym przekonaniom, nie pomoże dwukrotne ich płukanie. Substancje piorące znajdujące się w tradycyjnych proszkach wiążą się z włóknami, stąd nawet wielokrotne płukanie całkowicie ich nie usunie. Tym samym pozostają one w tkaninie i mają kontakt ze skórą dzieci, narażając je na podrażnienia.

Dziecięce ubranka najlepiej prać w odpowiednio oznaczonych produktach. Najlepiej sprawdzi się proszek hipoalergiczny. Nie zawieraja on substancji mogących potencjalnie podrażnić ich delikatną skórę. Warto też zwrócić uwagę na oznaczenia, dla jakiej grupy wiekowej dany produkt jest dedykowany.

Podobnie podczas wyboru płynu do prania, choć w przypadku prania dziecięcych ubrań najlepiej w ogóle z niego zrezygnować. Nie ma bowiem potrzeby, aby zbędnie narażać nasze maluchy na podrażnienia czy uczulenia. Wszelka chemia powinna być minimalizowana do minimum. Tym bardziej że wypranie ubranek w płynie dla dzieci również nadaje im zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *