5 (100%) 1 vote[s]

Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety. Poród to zwieńczenie tego okresu. Wreszcie po długich miesiącach oczekiwania można zobaczyć i przytulić dziecko.

Nie ma większego szczęścia. Wiele kobiet boi się jednak tego dnia. Ty też? Niepotrzebnie. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, będzie to najlepszy dzień w twoim życiu.

Termin porodu

O dniu, w którym przywitasz swoje dziecko, będziesz myśleć już od początku ciąży i zastanawiać się, kiedy to się stanie. Jak obliczyć datę porodu? Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Do daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki należy dodać 7 dni, a następnie 9 miesięcy. W obliczeniu daty porodu mogą pomóc także liczne kalkulatory znajdujące się w internecie. Jednak najbardziej miarodajnym terminem będzie ten wyznaczony przez lekarza podczas badania USG między 11 a 14 tygodniem ciąży. Termin ten sprawdza się w 90%. Wszelkie daty trzeba traktować z dystansem, bo tylko 4% kobiet rodzi idealnie w terminie. Zdarzają się porody nawet bardzo przedwczesne lub nawet długo po terminie. Najważniejsze, by ciąża trwała przynajmniej 37 tygodni.

Kiedy spakować walizkę

Na czas pobytu w szpitalu w związku z urodzeniem dziecka, trzeba zabrać ze sobą naprawdę sporo rzeczy. Konieczne jest nie tylko wszystko, co przyda się tobie, ale także rzeczy dla dziecka. To ubranka, pieluchy i wiele innych. Torbę do szpitala powinno się spakować już w 32 tygodniu ciąży. Warto spisać listę rzeczy, które będą potrzebne i uszeregować według ważności. W ten sposób będziesz pewna, że nie zapomnisz niczego niezbędnego i nie zabierzesz czegoś, co się nie przyda.

CZYTAJ TAKŻE: Wyprawka dla noworodka. Co zabrać ze sobą do szpitala?

Przygotowanie fizyczne i psychiczne

Do porodu warto przygotować się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Warto być aktywną w ciąży i dbać o dietę, by nie przytyć za dużo. Wysportowane kobiety radzą sobie zazwyczaj lepiej z wysiłkiem jakim jest poród. Dobrze jest robić sobie masaże krocza. Warto także wcześniej przemyśleć i podjąć odpowiednie decyzje. O to kilka z nich:

  • czy chcesz rodzić w szpitalu czy w domu;
  • jak w szpitalu to w którym;
  • czy chcesz by ktoś ci towarzyszył i kto;
  • w jakiej pozycji chcesz rodzić i czy chcesz rodzić w wodzie;
  • czy chcesz mieć znieczulenie.

Możesz zapisać się też do szkoły rodzenia. Warto zabierać tam także ze sobą swojego męża, zwłaszcza jeśli ma być przy porodzie. Przede wszystkim nie wolno czytać strasznych historii wypisywanych w internecie przez wiele matek.

CZYTAJ TAKŻE: Jak schudnąć po ciąży? Szybki sposób na powrót do formy

Tuż przed porodem

W 32 miesiącu trzeba pamiętać o tym, że poród może rozpocząć się w każdym momencie. Warto ograniczyć więc już długie pobyty poza domem. Nie wybieraj się w miejsca mniej znane i staraj się nie wychodzić sama. Miej zawsze przy sobie naładowany telefon.

Pamiętaj, że twoje nastawienie też ma wpływ na przebieg, długość porodu, a nawet odczuwanie bólu. Przypomnij sobie jak znosiłaś miesiączki oraz sytuacje, kiedy twój organizm przetrwał duży wysiłek. Przede wszystkim traktuj poród jako coś zupełnie normalnego, zdrowego i niezwykłego, a wtedy będzie on przeżyciem tylko pozytywnym.

Zdjęcie Johna Looy’a na Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *