5 (100%) 1 vote[s]

Decydującą chwilą, w której określona zostaje płeć dziecka jest moment zapłodnienia. Wówczas plemnik z chromosomem X lub Y trafia do komórki jajowej. Gdy będzie to pierwszy z nich, po 9 miesiącach rodzice mogą spodziewać się dziewczynki, zaś w przypadku drugiego – chłopca.

Nie tylko chromosomy

Oprócz chromosomu, który dotrze do komórki jajowej, istotną kwestią jest także to, czy po kilku tygodniach od zapłodnienia pojawi się duża ilość testosteronu. Do 45 dnia życia, płeć dziecka jest niezdefiniowana. Dopiero po tym czasie płód w zależności od tego czy pojawią się męskie hormony czy nie, zaczyna kształtować się na chłopca lub dziewczynkę.

Teorie odnośnie dziecięcej płci

Istnieje kilka teorii mówiących o tym, że niektóre rzeczy mogą wpłynąć na to, jaka będzie płeć dziecka. Niektórzy twierdzą, że dieta matki, odpowiednia pozycja podczas współżycia, a także częstotliwość kontaktów seksualnych mają znaczenie. Żadna z tych teorii nie ma jednak potwierdzenia naukowego.

Płeć dziecka a wiek rodziców również jest często powtarzanym stwierdzeniem, które rzekomo ma wpływ na to czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Czy faktycznie ma to jakiekolwiek znaczenie? Jedni twierdzą, że w przypadku pierwszego dziecka owszem, ale oczywiście jak we wcześniejszych teoriach nie były prowadzone na ten temat żadne badania, które by to potwierdziły.

Wyzwania przyszłych rodziców

Kiedy już wiadomo, jaka będzie płeć dziecka, rodzice zaczynają gromadzić wszystkie niezbędne akcesoria i ciuszki oraz urządzać dziecięcy pokoik. Ponadto zastanawiają się nad bardzo ważną kwestią, jaką jest wybranie imienia. I tu bardzo często pojawia się problem.

Zarówno męskie, jak i żeńskie imiona to przede wszystkim ogromne ilości propozycji i w momencie, gdy ktoś nie ma choć w najmniejszym stopniu sprecyzowanych oczekiwań, może się nieźle namęczyć wertując je wszystkie w Internecie czy książkach bądź gazetach. Warto więc zastanawiać się nad tą kwestią już na etapie planowania zajścia w ciążę i wybrać zarówno imię dla chłopca, jak i dziewczynki, by nie głowić się tym w ostatniej chwili i ewentualnie żałować potem swojej decyzji.

Wyzwań wraz z przyjściem dziecka na świat będzie coraz więcej. Wychowywanie młodej osoby nie należy do prostych zadań bez względu na to czy jest to dziecko płci męskiej czy żeńskiej. Każdy rodzic pragnie przede wszystkim, by jego potomek był zdrowy i z czasem wyrósł na zarazdnego i szczęśliwego człowieka.

Zdjęcie Tima Mossholdera na Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *