5 (100%) 1 vote[s]

Rodzice na pewnym etapie życia swojego dziecka stają przed dylematem czy to już dobry czas na to, aby dziecko poszło do przedszkola? Pojawia się wiele pytań. Między innymi o to jak maluch poradzi sobie w grupie, czy będzie umiał się dostosować do panujących w przedszkolu reguł oraz czy za bardzo nie będzie tęsknił za mamą i tatą. Każde dziecko jest inne, trudno więc podać jednoznaczną odpowiedź. Z całą pewnością warto obserwować swoją pociechę.

Rachunek zysków i strat

Strach przed przedszkolem bierze się u rodziców często z tego, że nasłuchali się oni nieprzychylnych opinii na temat tej placówki. Panuje powszechne przekonanie, że w dużej grupie dzieci, maluch może przejmować złe zachowania. Może stać się bardziej niegrzeczny, nauczy się brzydkich słów. Jest to jednak tylko jedna strona medalu. Na dodatek nie zawsze się to sprawdza. Przedszkole to doskonałe miejsce do tego, aby przeprowadzić dziecko przez proces socjalizacji z rówieśnikami, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Dziecko chodzące do przedszkola, to także więcej czasu dla rodzic, który do tej pory opiekował się maluchem. Może on wreszcie wrócić do pracy, na czym skorzysta domowy budżet. Często impulsem do posłania dziecka do przedszkola jest pojawienie się młodszego rodzeństwa, któremu teraz trzeba będzie poświęcić więcej czasu.

Wiek dziecka a przedszkole

Kiedy wysłać dziecko do przedszkola? Z pewnością wtedy, kiedy będzie na to gotowe. Nie powinna być to decyzja z dnia na dzień. Zwłaszcza przypadku maluchów, które są bardzo przywiązane do rodziców. Nagłe wysłanie dziecka do przedszkola na osiem godzin może spowodować powstanie silnego lęku separacyjnego, który negatywnie odbije się na psychice malucha.

Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego też dla każdego z nich idealny wiek przedszkolny będzie nieco inny. Pierwsze próby z placówką przedszkolną można próbować podjąć już w wieku trzech lat. W wielu miejscach jest wymóg, że dziecko musi sygnalizować potrzeby fizjologiczne i samodzielnie je załatwiać w toalecie. Maluch musi także dobrze znosić rozłąkę z rodzicami. Pobyt w przedszkolu warto zaczynać od krótszego czasu, tak aby dziecko mogło się powoli przyzwyczaić, stopniowo wydłużając czas pobytu. Porady o dzieciach sugerują, że posłanie do przedszkola dziecka w wieku pięciu lat to nieco spóźniona decyzja. W tym wieku maluch już ma wyrobione pewne nawyki, które mogą stanowić drobną przeszkodę w prawidłowym procesie socjalizacyjnym z rówieśnikami.

Zdjęcie: Markus Spiske na Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *