Rate this post

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To moment, kiedy należy wyjątkowo o siebie dbać. Nie jesteśmy już odpowiedzialne tylko za siebie, ale też za małego człowieka, który rozwija się pod naszym sercem.

Przeciętna kobieta przybiera na wadze podczas całej ciąży ok. 12 kg. Zwykle niemowlaki urodzone o czasie ważą między 2,5 a 3,5 kg. Zdarza się, że waga w ciąży może wzrosnąć nawet o 20 kg. O ile kobieta zdrowo się odżywia i nie zaniedbuje aktywności, nie ma w tym nic niepokojącego. Po porodzie dość szybko może wrócić do formy i pozbyć się nadmiarowych kilogramów.

CZYTAJ TAKŻE: Jak schudnąć po ciąży? Szybki sposób na powrót do formy

Waga dziecka w ciąży

Na początku zapłodnienia ciężko określić wagę płodu. Wszystko zależy od tego, który tydzień ciąży weźmiemy pod uwagę. Oto zestawienie prawidłowego wzrostu wagi dziecka w łonie matki.

  • ok. 8 tygodnia może ona wynosić około 3 g
  • w 14 tygodniu wzrasta dziesięciokrotnie (30 g)
  • ok. 20 tygodnia, czyli w połowie ciąży dziecko waży 300 g
  • w 27 tygodniu jest to około 1000 g
  • w 32 tygodniu 1800 g
  • ok. 36 tygodnia maluchy ważą średnio 2,5 kg

Pod koniec ciąży dziecko w brzuchu ma coraz mniej miejsca. Przyszłej mamie może się wydawać że ruchy dziecka są mniej intensywne. Wynika to z faktu, że noworodek nie może już tak swobodnie hasać, jak wcześniej.

Wcześniaki i ich problemy

Medycyna bardzo się rozwija i wiele malutkich dzieci, które ważą w momencie urodzenia mniej niż 1 kilogram, jest ratowanych. Umożliwiają to specjalistyczne urządzenia i zapewnienie maluchowi kompleksowej opieki medycznej. Taki wcześniak jest bardzo podatny na infekcje i zakażenia, ponieważ nie zdążył nabyć prawidłowej odporności.

Można powiedzieć, że od momentu przekroczenia 32 tygodnia robi się coraz bardziej bezpiecznie. Z każdym dniem zwiększa się szansa na poród bez komplikacji i bez zagrożenia stanu zdrowia i życia dla noworodka. W środowisku medycznym przyjmuje się, że dzieci urodzone po 36 tygodniu to dzieci urodzone o czasie.

Przybieranie na wadze mamy i dziecka

Dlaczego kobieta w ciąży przybiera na wadze 10 kg skoro, dziecko waży zaledwie 3 kg? Warto pamiętać, że w łonie, dziecko przebywa w wodach płodowych, łożysko również nie jest lekkie, a to właśnie z łożyska malec czerpie składniki odżywcze.

Zaraz po urodzeniu noworodek traci na wadze – nawet ok. 10 proc. swojej masy urodzeniowej. Jednak, jeśli będzie miał apetyt szybko nadrobi starty. Warto karmić niemowlaka piersią jak najdłużej. Na początku nie jest to łatwe, ale jest najlepszym sposobem żywienia, któremu żaden inny sposób karmienia nie może się równać.

Zdjęcie Bonnie Kittle na Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *